Atskats uz LOOA valdes sēdi 05.09.2023.

2023. gada 5. septembrī tiešsaistē notika kārtējā LOOA valdes sēde.

Darba kārtība:

  • Kvalifikācijas padomes atskaite par padarīto un vasaras pasākumu (Evita Kassaliete)
  • Ideja izveidot Latvijas optometristu podkāstu vietni (Anastasija Kaļiņina)
  • LOOA aktivitātes, atsaucoties uz LĀPPOS un Ernst&Young  kompānijas aicinājumu projektam “Par veselības darbaspēka stratēģiju Latvijā ” (Aiga Švede, Aija Makovska)
  • Veselības inspekcijas vizīte optikā (Jānis Bērziņš)
  • Citi starpvalžu periodā notikušie notikumi un dažādie jautājumi (visi)

1. Kvalifikācijas padomes atskaite par padarīto un vasaras pasākumu

Šī gada maijā LOOA kongresā tika ievēlēta jauna Kvalifikācijas padome. Iekšējā padomes balsojumā par priekšsēdētāju tika apstiprināta Evita Kassaliete, par priekšsēdētājas vietnieku – Edijs Ozols-Ozoliņš un sekretāri – Kristīne Detkova. Kvalifikācijas padome kopš tās ievēlēšanas ir aktīvi strādājusi, ir izveidota un izplatīta anketa optiķiem, optometrista asistentiem un optikas salonu konsultantiem (diemžēl ar mazu atsaucību no respondentu puses). Tika sagatavota LOOA vasaras semināra programma un 13. augustā seminārs arī veiksmīgi aizvadīts. Pēc semināra dalībniekiem tika izsūtīti TIP sertifikāti, foto galerija, kā arī semināra vērtējuma anketa. Lai arī mazs skaits dalībnieku atsaucās anketas aizpildīšanai, tomēr tika gūts priekšstats, ka ar norises vietu, lekciju saturu un noorganizēto izklaidi bērniem dalībnieki bija kopumā apmierināti, taču mazāk apmierināti ar ēdināšanu.

Kvalifikācijas padomē pa šo laiku ir saņemti 2 tālāizglītības pasākumu organizatoru iesniegumi par TIP piešķiršanas saskaņošanu (lai organizators saņemtu LĀPPOS akceptu TIP piešķiršanai par kāda tālāizglītības pasākumu, no sākuma uz iesnieguma ir jāiegūst LOOA Kvalifikācijas padomes apliecinājumu). Viens tika veiksmīgi saskaņots jūlija beigās un otrs šobrīd ir izskatīšanas procesā.

Tuvākie Kvalifikācijas padomes plāni ir veicināt Optometrista asistenta studiju programmas popularitāti, nodrošinot, lai pēc iespējas vairāk optiķu/optometrist asistentu iegūst izglītības sertifikātus. Veicināt optiķu/optometrista asistentu iesaisti LOOA. Strādāt pie idejas par Gada optikāra konkursu. Kā arī turpināt plānot LOOA rudens semināru, kas varētu notikt novembrī (līdz ko programma būs sagatavota, tiks nosūtīta informācija un iespēja pieteikt dalību).

2. Ideja izveidot Latvijas optometristu podkāstu vietni

Optometriste Anastasija Kaļiņina LOOA valdei prezentē ideju par optometrijas podkāsta izveidi LOOA paspārnē Spotify vai/un Apple vietnēs. Mediju vidē ir pieejami daudz un dažādi redzes aprūpes/optometrijas materiāli angļu valodā (video, audio un rakstu formā), taču latviešu valodā tādu gandrīz vispār nav. Mūsdienās podkāsti jeb raidieraksti ir populāri, un šāda informācijas pasniegšanas forma popularizētu optometriju Latvijā, kā arī vairotu sabiedrības zināšanas.

Tika nolemts šo ideju realizēt testa versijā – finansēt pāris podkāstu sagatavošanu un analizējot iespējas sasniegt nozīmīgu auditorijas daļu. Vēl jānoskaidro par iespējām piešķirt tālākizglītības punktus podkāstu viesiem, kas piedalītos intervijās, lai veicinātu speciālistu iesaisti. Kvalifikācijas padome iesaistītos informatīvā satura kvalitātes un uzticamības nodrošināšanā. Tika nolemts arī uzrunāt plašāk LOOA biedrus, lai aicinātu pieteikties vēl kādu/us entuziastus, kas vēlētos piedalīties šajā projektā.

3. LOOA aktivitātes, atsaucoties uz LĀPPOS un  Ernst&Young  kompānijas aicinājumu projektam “Par veselības darbaspēka stratēģiju Latvijā “

No LĀPPOS un auditoru kompānijas Ernst & Young 19. augustā tika saņemta vēstule ar aicinājumu piedalīties projekta “Par veselības darbaspēka stratēģiju Latvijā” realizācijā, sniedzot datus un viedokli par nepieciešamo ārstniecības personu skaita attiecību uz noteiktu iedzīvotāju skaitu (100 tūkst. iedzīvotāju), kā arī nākotnes tendencēm optometrijas jomā.

Projekta pētījuma veicēji līdz šim bija ieguvuši kļūdainus datus par optometrijas jomu (kvalifikācijas līmeni un vidējās slodzes lielumu), par ko valde atbildē uz vēstuli ziņoja un sniedza korektus aprēķinus. Rezultātā tika progonēts, ka Latvijā uz 100 000 iedzīvotājiem jābūt 19,6 pilnas slodzes optometristiem (pieņemot, ka pacients uz redzes pārbaudi ierastos reizi divos gados). Tas būtu kopumā valstī 335 sertificēti optometristi. Šobrīd Veselības inspekcijā reģistrēti ir 238 un sertificēti ir 184 optometristi.

4. Veselības inspekcijas vizīte optikā

Tika izdiskutēts konkrēts gadījums, kad šī gada augustā optikas salonā ieradās Veselības inspekcijas pārstāvji, reaģējot uz kādu anonīmu iesniegumu par izglītības dokumenta neesamību optometrista kabinetā pie sienas. Veicot pārbaudi, tika noskaidrots, ka optometrista pakalpojumi netiek sniegti reģistrētā ārstniecības iestādē, kas ir pārkāpums, jo optometrists kopš 2020. gada ir ārstniecības persona. Diemžēl komunikācija neizvērtās veiksmīga un netika dota iespēja drīzumā novērst trūkumus (ārstniecības iestādes reģistrācijas process ir uzsākts, taču vēl nebija saņemta atbilde), bet tika uzlikts aizliegums šajā salonā sniegt optometrista pakalpojumus.

Šis gadījums ilustrē samilzušo problēmu ar birokrātiskajiem šķēršļiem ārstniecības iestāžu reģistrācijai optikās. Lielais slogs ar vides pieejamības prasībām optikas saloniem, kas strādā jau gadu desmitiem un telpu kadastra numuru maiņas nepieciešamība optikas salonu telpām tirdzniecības centros rada šķēršļus gan atsevišķiem optikas saloniem, gan tiem, kas atrodas tirdzniecības centros.

Tika nolemts aktīvi uzsākt individuālu saziņu ar Latvijas uzņēmējiem, lai mudinātu pēc iespējas vairāk iesniegt ārstniecības iestāžu reģistrācijas iesniegumu, jo tikai uzrādot ievērojamu skaitu saņemtu atteikumu, ir iespējams pierādīt un aktualizēt šīs problēmas apjomu Veselības ministrijā, lai panāktu kādas izmaiņas.

4. Citi starpvalžu periodā notikušie notikumi un dažādie jautājumi

LOOA ir saņēmusi oficiālu ielūgumu iestāties ECOO (European Council of Optometry and Optics). LOOA prezidente Aiga Švede oktobrī dosies prezentēt asociāciju ECOO sapulcē. Pēc tam norisināsies balsojums par LOOA uzņemšanu.

Kopš iepriekšējās valdes sēdes saņemti 2 jauno LOOA biedru iesniegumi, kas tika vienbalsīgi atbalstīti.

.

Nākamā LOOA valdes sēde notiks 2023. gada 10. oktobrī plkst. 18.00 tiešsaistē. LOOA valdes sēdes ir atklātas, tādēļ aicinām LOOA biedrus, kas vēlas piedalīties sēdē, sūtīt ziņu uz LOOA e-pastu looasociacija@gmail.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *